Skład osobowy:
Prof. dr hab. inż. Stanisław Dymek – lider;
Dr hab. inż. Mirosław Wróbel, prof. AGH
Dr inż. Izabela Kalemba-Rec
Dr inż. Magdalena Rozmus Górnikowska
Dr inż. Mateusz Kopyściański
Tematyka badawcza:
Tematyka badawcza grupy jest aktualnie ściśle związana z realizacją badań w ramach dwóch grantów NCN oraz badań cyklicznych wykonywanych na zlecenie przemysłu, głównie firma Nowoczesne Produkty Aluminiowe, Skawina (NPA).
Cele naukowe badań realizowanych w grupie:
- Opracowanie metod poprawy własności mechanicznych elementów narażonych na ścieranie – praca w ramach grantu OPUS 15 pt. „Wieloskalowa analiza zmian mikrostruktury warstw wierzchnich odpornych na ścieranie natryskiwanych plazmowo i przetapianych z wykorzystaniem skoncentrowanych źródeł energii w aspekcie poprawy ich własności mechanicznych”. Badania realizowane w ramach konsorcjum z Instytutem Spawalnictwa oraz Instytutem Metali Nieżelaznych w Gliwicach (oba instytuty w sieci Łukasiewicz), w którym AGH jest liderem. Badania będą trwały do 2022 roku (będziemy starali się o przedłużenie ze względu na opóźnienia spowodowane pandemią).
- Realizacja grantu OPUS 16 pt. „Analiza zmian mikrostrukturalnych zachodzących podczas zgrzewania tarciowego z mieszaniem materiału (FSW) stopów magnezu oraz stopów magnezu ze stopami aluminium i ich wpływ na własności mechaniczne połączeń”. Badania realizowane w ramach konsorcjum z Instytutem Spawalnictwa w Gliwicach oraz Politechniką Krakowską (do połowy roku 2021 z Uniwersytetem Pedagogicznym), w którym AGH jest liderem. Badania będą trwały do 2022 roku (będziemy starali się o przedłużenie ze względu na opóźnienia spowodowane pandemią).
- Określenie odporności na korozję złączy stopów aluminium i stopów magnezu wytworzonych metodą zgrzewania tarciowego z mieszaniem materiału oraz badania korozyjne powłok natryskiwanych plazmowo i przetapianych z wykorzystaniem skoncentrowanych źródeł energii (dotyczy projektów OPUS 15 i OPUS 16).
- Rozwój metodologii charakterystyki mikrostruktury, tekstury, naprężeń wewnętrzych oraz zdefektowania sieci krystalicznej; zastosowanie tej metodologii do niekonwencjonalnych procesów odkształcenia plastycznego oraz materiałów poddanych zużyciu trybologicznemu.
- Zastosowanie technologii Friction Stir Processing do modyfikacji warstwy wierzchniej stopów odlewniczych aluminium.
- Poprawa technologii wytwarzania walcówki ze stopów aluminium serii 5000, 6000 i 2000 – współpraca z zakładem Nowoczesne Produkty Aluminiowe (NPA) Skawina.
- Badania mikrostruktury i własności stopów niklu stosowanych na łopatki turbin po procesie laserowego odkształcania (Laser Shock Processing).
- Badania mikrostruktury strefy przejściowej napoin ze stopu niklu nanoszonych metodą CMT na podłoże stalowe.
Szczegółowe cele badawcze:
- Charakterystyka zdefektowania mikrostruktury przypowierzchniowych warstw metali w wyniku zużycia trybologicznego.
- Określenie wpływu procesów FSW i FSP na mikrostrukturę, teksturę i wybrane własności wyrobów
- Określenie wpływu asymetrii walcowania na mikrostrukturę, teksturę i wybrane własności użytkowe aluminium.
- Określenie wpływu parametrów procesu technologicznego na mikrostrukturę, własności mechaniczne i wybrane własności fizyczne walcówki ze stopów aluminium serii 5000, 6000 i 2000 wytwarzanej w zakładzie NPA Skawina.
Plan działania w zakresie projektów badawczych i pozyskiwania środków na ich realizację.
Aktualnie grupa realizuje dwa projekty OPUS oraz dwie umowy z NPA Skawina. Planowane jest podtrzymywanie i dalszy rozwój współpracy z NPA z nadzieją pozyskania kolejnych zleceń.
Grupa nawiązała i podtrzymuje współpracę ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej (Rosja), w ramach której coroczne przygotowywane są wnioski o dostęp do unikatowej aparatury znajdującej się w ZIBJ oraz wnioski badawcze, w ramach których pozyskane jest finansowania przez ZIBJ wspólnych projektów badawczych (granty badawcze). Aktualnie wraz z Wydziałem Fizyki AGH przygotowujemy wniosek dotyczący przedłużenia formalnej współpracy AGH i ZBIJ.
Grupa podtrzymuje współpracę naukowo-badawczą z jednostkami PAN (Instytut Fizyki Jądrowej, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, Instytut Katalizy) oraz wydziałami AGH (Wydział Fizyki, Wydział Odlewnictwa, Wydział Metali Nieżelaznych).
Plan rozwoju naukowego członków grupy:
- Dr inż. Izabela Kalemba-Rec
Przygotowywanie monografii stanowiącej podstawę wniosku habilitacyjnego z tematyki dotyczącej zgrzewania tarciowego z mieszaniem materiału zgrzeiny. Planowane ukończenie – przełom 2022/2023.
Tematyka badawcza zgodna z dyscypliną inżynieria materiałowa
- Dr inż. Magdalena Rozmus-Górnikowska
Przygotowywanie monografii stanowiącej podstawę wniosku habilitacyjnego dotyczącej powłok ochronnych na stale kotłowe. Planowane ukończenie – przełom 2022/2023.
Tematyka badawcza zgodna z dyscypliną inżynieria materiałowa
- Dr inż. Mateusz Kopyściański
Praca nad wnioskiem habilitacyjnym „Zastosowanie procesów zgrzewania tarciowego z mieszaniem materiału zgrzeiny do łączenia i modyfikowania mikrostruktury stopów aluminium”. Planowane ukończenie – przełom 2023/24.
Tematyka badawcza zgodna z dyscypliną inżynieria materiałowa
Współpraca:
- Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. J. Hubera, PAN, Kraków
- Instytut Fizyki Jądrowej im W. Eliasza-Radzikowskiego, PAN, Kraków