Z przyjemnością informujemy, że pracownik katedry, dr inż. Filip Kuśmierczyk, otrzymał finansowanie w ramach projektu MINIATURA 8 pt. „Selektywne osadzanie elektroforetyczne wielowarstwowych powłok na tytanie technicznym”. Badania w projekcie koncentrują się na zastosowaniu selektywnego, wielowarstwowego osadzania elektroforetycznego (EPD) w produkcji kompozytowych biomateriałów. Celem projektu jest opracowanie parametrów procesu oraz ocena wpływu warstw z bioaktywnymi składnikami na właściwości otrzymanych powłok.
Planuje się wytworzenie powłok z warstw bazowych, takich jak rGO/PEEK lub rGO/kwas hialuronowy, pokrywanych selektywnie komponentami bioaktywnymi, np. HA/chitozanem czy HA/alginianem sodu. Analizy obejmą badania adhezji, morfologii i zwilżalności powierzchni, co pozwoli na kompleksową ocenę wybranych właściwości materiałów. Ponadto w powyższym kontekście analizowany będzie wpływ kształtów i rozmiarów wytworzonych selektywnie obszarów.
Innowacyjność projektu wynika z zastosowania selektywnego EPD, które do tej pory było badane w bardzo ograniczonej liczbie przypadków. Metoda ta umożliwia kontrolowane tworzenie bioaktywnych „wysp” na powierzchniach kompozytów. Takie podejście pozwala dostosować właściwości biomateriałów do specyficznych zastosowań. Wyniki mogą poszerzyć wiedzę na temat nowoczesnych metod wytwarzania funkcjonalnych powłok i wspierać rozwój technologii wytwarzania biomateriałów.
Efekty badań pomogą odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące wpływu selektywnego rozmieszczenia składników na właściwości powłok oraz potencjału tej technologii w medycynie i inżynierii.